View All StagesThe Main StageLockwood Stackhouse StageBit-O-Blues StageTid-Bit-BlockTid-Bit-BlockGospel Stage

Stage Map

The 2013 Lineup

Download and Print a PDF of the 2013 Lineup

Wednesday, October 9th

Andy Coats

11:00 p.m. to 11:45 p.m.

Battle of the Bands Winner

11:00 a.m. to 11:30 a.m.

Earnest Guitar Roy

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

GuitarMac MacKnally

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Jack Rowell, Jr.

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

KIPP Delta ELA Chorus

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

IBC Winner Selwyn Birchwood

11:45 a.m. to 12:25 p.m.

Ben Wiley Peyton

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Veronika Jackson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Bart Walker Band

12:15 p.m. to 1:15 p.m.

Don McMinn

12:20 p.m. to 1:30 p.m.

Bobby Paltauf

12:40 a.m. to 1:25 p.m.

CeDell Davis

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Charlotte Taylor & Gypsy Rain

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Dylan Doyle Band

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Reba Russell Band

1:35 p.m. to 2:45 p.m.

Sterling Billingsley Band

1:45 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Smith Band with Bob Margolin

1:50 p.m. to 3:10 p.m.

Christone “Kingfish” Ingram

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

R.H. Silverwood

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Dr. Feelgood Potts

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Peterson Brothers

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Rachelle Coba

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sharrie Williams

3:05 p.m. to 4:15 p.m.

Travis Wammack

3:05 p.m. to 4:10 p.m.

Bill Perry

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

CW Gatlin

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

Larry McCray

3:35 p.m. to 4:55 p.m.

Daddy Jack and his Allstar Blues Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Zakk Knight

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Andy T & Nick Nixon

4:35 p.m. to 5:45 p.m.

Hamilton Loomis

4:35 p.m. to 5:55 p.m.

David Kimbrough, Jr. Band

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Wampus Cats

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Ben "The Donkey" Brenner

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Big Momma's Gang (West Helena, Ar)

5:00 p.m. to 5:15 p.m.

Rachelle Coba

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Phillips County Quartet (Phillips County, AR)

5:20 p.m. to 5:50 p.m.

Jaimoe’s Jasssz Band

5:25 p.m. to 6:45 p.m.

Backbone Blues Band

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Blind Mississippi Morris

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

Kevin Purcell and The Nightburners

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Lil Biscuit Band

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

FREE Michael Burks Memorial Jam (grounds open at 4:00 p.m.)

6:00 p.m. to 10:00 p.m.

Young & Ready (Marvell, AR)

6:00 p.m. to 6:30 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

6:05 p.m. to 7:25 p.m.

Walter “Wolfman” Washington

6:15 p.m. to 7:35 p.m.

Dedications (West Helena, AR)

6:35 p.m. to 6:55 p.m.

Dixie Wonders (West Helena, AR)

7:00 p.m. to 7:30 p.m.

Steve Wilkerson and The BBQ Brethern

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

Tyrannosauraus Chicken

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

James Cotton

7:10 p.m. to 8:30 p.m.

Gwen White

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Joe Louis Walker

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Majestic Wonders (Palestine, AR)

7:40 p.m. to 8:15 p.m.

Paul Thorn

7:45 p.m. to 9:05 p.m.

Sonny Landreth

7:55 p.m. to 9:15 p.m.

Vandella

8:00 p.m. to 8:45 p.m.

Blessedfull 7 (Moro, AR)

8:25 p.m. to 9:10 p.m.

Billy Branch & The Sons of Blues with Carl Weathersby

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Bobby Rush

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Gregg Allman

Starting at 9:05 p.m.

Wells Brothers (Earle, AR)

9:20 p.m. to 10:20 p.m.

Robert Cray

Starting at 9:30 p.m.

Marcia Ball

Starting at 9:35 p.m.

Tid Bit Block: To Be Announced

TBA

Thursday, October 10th

Andy Coats

11:00 p.m. to 11:45 p.m.

Battle of the Bands Winner

11:00 a.m. to 11:30 a.m.

Earnest Guitar Roy

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

GuitarMac MacKnally

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Jack Rowell, Jr.

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

KIPP Delta ELA Chorus

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

IBC Winner Selwyn Birchwood

11:45 a.m. to 12:25 p.m.

Ben Wiley Peyton

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Veronika Jackson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Bart Walker Band

12:15 p.m. to 1:15 p.m.

Don McMinn

12:20 p.m. to 1:30 p.m.

Bobby Paltauf

12:40 a.m. to 1:25 p.m.

CeDell Davis

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Charlotte Taylor & Gypsy Rain

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Dylan Doyle Band

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Reba Russell Band

1:35 p.m. to 2:45 p.m.

Sterling Billingsley Band

1:45 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Smith Band with Bob Margolin

1:50 p.m. to 3:10 p.m.

Christone “Kingfish” Ingram

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

R.H. Silverwood

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Dr. Feelgood Potts

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Peterson Brothers

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Rachelle Coba

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sharrie Williams

3:05 p.m. to 4:15 p.m.

Travis Wammack

3:05 p.m. to 4:10 p.m.

Bill Perry

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

CW Gatlin

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

Larry McCray

3:35 p.m. to 4:55 p.m.

Daddy Jack and his Allstar Blues Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Zakk Knight

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Andy T & Nick Nixon

4:35 p.m. to 5:45 p.m.

Hamilton Loomis

4:35 p.m. to 5:55 p.m.

David Kimbrough, Jr. Band

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Wampus Cats

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Ben "The Donkey" Brenner

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Big Momma's Gang (West Helena, Ar)

5:00 p.m. to 5:15 p.m.

Rachelle Coba

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Phillips County Quartet (Phillips County, AR)

5:20 p.m. to 5:50 p.m.

Jaimoe’s Jasssz Band

5:25 p.m. to 6:45 p.m.

Backbone Blues Band

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Blind Mississippi Morris

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

Kevin Purcell and The Nightburners

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Lil Biscuit Band

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

FREE Michael Burks Memorial Jam (grounds open at 4:00 p.m.)

6:00 p.m. to 10:00 p.m.

Young & Ready (Marvell, AR)

6:00 p.m. to 6:30 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

6:05 p.m. to 7:25 p.m.

Walter “Wolfman” Washington

6:15 p.m. to 7:35 p.m.

Dedications (West Helena, AR)

6:35 p.m. to 6:55 p.m.

Dixie Wonders (West Helena, AR)

7:00 p.m. to 7:30 p.m.

Steve Wilkerson and The BBQ Brethern

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

Tyrannosauraus Chicken

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

James Cotton

7:10 p.m. to 8:30 p.m.

Gwen White

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Joe Louis Walker

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Majestic Wonders (Palestine, AR)

7:40 p.m. to 8:15 p.m.

Paul Thorn

7:45 p.m. to 9:05 p.m.

Sonny Landreth

7:55 p.m. to 9:15 p.m.

Vandella

8:00 p.m. to 8:45 p.m.

Blessedfull 7 (Moro, AR)

8:25 p.m. to 9:10 p.m.

Billy Branch & The Sons of Blues with Carl Weathersby

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Bobby Rush

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Gregg Allman

Starting at 9:05 p.m.

Wells Brothers (Earle, AR)

9:20 p.m. to 10:20 p.m.

Robert Cray

Starting at 9:30 p.m.

Marcia Ball

Starting at 9:35 p.m.

Tid Bit Block: To Be Announced

TBA

Friday, October 11th

Andy Coats

11:00 p.m. to 11:45 p.m.

Battle of the Bands Winner

11:00 a.m. to 11:30 a.m.

Earnest Guitar Roy

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

GuitarMac MacKnally

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Jack Rowell, Jr.

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

KIPP Delta ELA Chorus

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

IBC Winner Selwyn Birchwood

11:45 a.m. to 12:25 p.m.

Ben Wiley Peyton

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Veronika Jackson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Bart Walker Band

12:15 p.m. to 1:15 p.m.

Don McMinn

12:20 p.m. to 1:30 p.m.

Bobby Paltauf

12:40 a.m. to 1:25 p.m.

CeDell Davis

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Charlotte Taylor & Gypsy Rain

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Dylan Doyle Band

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Reba Russell Band

1:35 p.m. to 2:45 p.m.

Sterling Billingsley Band

1:45 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Smith Band with Bob Margolin

1:50 p.m. to 3:10 p.m.

Christone “Kingfish” Ingram

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

R.H. Silverwood

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Dr. Feelgood Potts

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Peterson Brothers

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Rachelle Coba

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sharrie Williams

3:05 p.m. to 4:15 p.m.

Travis Wammack

3:05 p.m. to 4:10 p.m.

Bill Perry

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

CW Gatlin

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

Larry McCray

3:35 p.m. to 4:55 p.m.

Daddy Jack and his Allstar Blues Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Zakk Knight

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Andy T & Nick Nixon

4:35 p.m. to 5:45 p.m.

Hamilton Loomis

4:35 p.m. to 5:55 p.m.

David Kimbrough, Jr. Band

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Wampus Cats

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Ben "The Donkey" Brenner

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Big Momma's Gang (West Helena, Ar)

5:00 p.m. to 5:15 p.m.

Rachelle Coba

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Phillips County Quartet (Phillips County, AR)

5:20 p.m. to 5:50 p.m.

Jaimoe’s Jasssz Band

5:25 p.m. to 6:45 p.m.

Backbone Blues Band

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Blind Mississippi Morris

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

Kevin Purcell and The Nightburners

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Lil Biscuit Band

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

FREE Michael Burks Memorial Jam (grounds open at 4:00 p.m.)

6:00 p.m. to 10:00 p.m.

Young & Ready (Marvell, AR)

6:00 p.m. to 6:30 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

6:05 p.m. to 7:25 p.m.

Walter “Wolfman” Washington

6:15 p.m. to 7:35 p.m.

Dedications (West Helena, AR)

6:35 p.m. to 6:55 p.m.

Dixie Wonders (West Helena, AR)

7:00 p.m. to 7:30 p.m.

Steve Wilkerson and The BBQ Brethern

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

Tyrannosauraus Chicken

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

James Cotton

7:10 p.m. to 8:30 p.m.

Gwen White

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Joe Louis Walker

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Majestic Wonders (Palestine, AR)

7:40 p.m. to 8:15 p.m.

Paul Thorn

7:45 p.m. to 9:05 p.m.

Sonny Landreth

7:55 p.m. to 9:15 p.m.

Vandella

8:00 p.m. to 8:45 p.m.

Blessedfull 7 (Moro, AR)

8:25 p.m. to 9:10 p.m.

Billy Branch & The Sons of Blues with Carl Weathersby

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Bobby Rush

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Gregg Allman

Starting at 9:05 p.m.

Wells Brothers (Earle, AR)

9:20 p.m. to 10:20 p.m.

Robert Cray

Starting at 9:30 p.m.

Marcia Ball

Starting at 9:35 p.m.

Tid Bit Block: To Be Announced

TBA

Saturday, October 12th

Andy Coats

11:00 p.m. to 11:45 p.m.

Battle of the Bands Winner

11:00 a.m. to 11:30 a.m.

Earnest Guitar Roy

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

GuitarMac MacKnally

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Jack Rowell, Jr.

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

KIPP Delta ELA Chorus

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

IBC Winner Selwyn Birchwood

11:45 a.m. to 12:25 p.m.

Ben Wiley Peyton

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Veronika Jackson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Bart Walker Band

12:15 p.m. to 1:15 p.m.

Don McMinn

12:20 p.m. to 1:30 p.m.

Bobby Paltauf

12:40 a.m. to 1:25 p.m.

CeDell Davis

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Charlotte Taylor & Gypsy Rain

1:00 p.m. to 1:50 p.m.

Dylan Doyle Band

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Reba Russell Band

1:35 p.m. to 2:45 p.m.

Sterling Billingsley Band

1:45 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Smith Band with Bob Margolin

1:50 p.m. to 3:10 p.m.

Christone “Kingfish” Ingram

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

R.H. Silverwood

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Dr. Feelgood Potts

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

2:10 p.m. to 3:00 p.m.

Peterson Brothers

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Rachelle Coba

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sharrie Williams

3:05 p.m. to 4:15 p.m.

Travis Wammack

3:05 p.m. to 4:10 p.m.

Bill Perry

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

CW Gatlin

3:20 p.m. to 4:20 p.m.

Larry McCray

3:35 p.m. to 4:55 p.m.

Daddy Jack and his Allstar Blues Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Zakk Knight

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Andy T & Nick Nixon

4:35 p.m. to 5:45 p.m.

Hamilton Loomis

4:35 p.m. to 5:55 p.m.

David Kimbrough, Jr. Band

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Wampus Cats

4:40 p.m. to 5:40 p.m.

Ben "The Donkey" Brenner

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Big Momma's Gang (West Helena, Ar)

5:00 p.m. to 5:15 p.m.

Rachelle Coba

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Phillips County Quartet (Phillips County, AR)

5:20 p.m. to 5:50 p.m.

Jaimoe’s Jasssz Band

5:25 p.m. to 6:45 p.m.

Backbone Blues Band

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Blind Mississippi Morris

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

Kevin Purcell and The Nightburners

6:00 p.m. to 6:45 p.m.

Lil Biscuit Band

6:00 p.m. to 7:00 p.m.

FREE Michael Burks Memorial Jam (grounds open at 4:00 p.m.)

6:00 p.m. to 10:00 p.m.

Young & Ready (Marvell, AR)

6:00 p.m. to 6:30 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

6:05 p.m. to 7:25 p.m.

Walter “Wolfman” Washington

6:15 p.m. to 7:35 p.m.

Dedications (West Helena, AR)

6:35 p.m. to 6:55 p.m.

Dixie Wonders (West Helena, AR)

7:00 p.m. to 7:30 p.m.

Steve Wilkerson and The BBQ Brethern

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

Tyrannosauraus Chicken

7:00 p.m. to 7:45 p.m.

James Cotton

7:10 p.m. to 8:30 p.m.

Gwen White

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Joe Louis Walker

7:20 p.m. to 8:30 p.m.

Majestic Wonders (Palestine, AR)

7:40 p.m. to 8:15 p.m.

Paul Thorn

7:45 p.m. to 9:05 p.m.

Sonny Landreth

7:55 p.m. to 9:15 p.m.

Vandella

8:00 p.m. to 8:45 p.m.

Blessedfull 7 (Moro, AR)

8:25 p.m. to 9:10 p.m.

Billy Branch & The Sons of Blues with Carl Weathersby

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Bobby Rush

8:50 p.m. to 10:00 p.m.

Gregg Allman

Starting at 9:05 p.m.

Wells Brothers (Earle, AR)

9:20 p.m. to 10:20 p.m.

Robert Cray

Starting at 9:30 p.m.

Marcia Ball

Starting at 9:35 p.m.

Tid Bit Block: To Be Announced

TBA