Stage Map


The 2016 Lineup

Thursday, October 6th

D.R. Diamond & Birthright Blues Project

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Delta Blues Museum Band

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Carson Diersing Band

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Dallas Alice

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Blind Mississippi Morris

12:00 pm. to 12:55 p.m.

Henry “Gip” Gibson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Mississippi Bigfoot

12:00 p.m. to 12:50 p.m.

Peterson Brothers

12:00 p.m. to 12:55 p.m.

Richard “Rip Lee” Pryor

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Sean “Bad” Apple

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Stephen “The Bluesman” Duncan

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Guitar Mac MacKnally

1:00 p.m. to 1:40 p.m.

Mark “Muleman” Massey

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Robert Kimbrough, Sr. Blues Commission

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Katy Guillen & the Girls

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Mike Wheeler

1:10 p.m. to 2:10 p.m.

Sterling Billingsley

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Brotha Ric Patton

2:00 p.m. to 2:40 p.m.

Robert Finley

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Robert Lee “Lil Poochie” Watson & Hezekiah Early

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Willie Cobbs

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Neal

2:30 p.m. to 3:40 p.m.

Heavy Suga & The SweeTones

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Kenny Smith with Bob Margolin & Bob Stroger

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Ben Wiley Payton

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

C.W. Gatlin Band

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sam Frazier, Jr. & Albert White

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Vasti Jackson

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Bill “Howlin’ Madd” Perry

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Cash McCall Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Kenny “Beedy Eyes” Smith Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Kevin Naquin

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Mike Zito

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Phillip Stackhouse Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Reba Russell

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Front Porch Youth Jam

5:00 p.m. to 6:00 p.m.

Kenny Brown Band

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Mac Arnold & Plate Full O’ Blues

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Wampus Cats

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Chris K

5:15 p.m. to 5:45 p.m.

Andy T. & Nick Nixon

5:30 p.m. to 6:35 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Johnny Sansone

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Phillips County Quartet

5:55 p.m. to 6:15 p.m.

Beverly “Guitar” Watkins

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Lonnie Shields Band

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Anointed Men of Standard

6:25 p.m. to 6:55 p.m.

Toronzo Cannon

6:55 p.m. to 8:10 p.m.

Eric Gales

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

Rebirth Brass Band

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

The Dixie Wonders

7:05 p.m. to 7:25 p.m.

Angelic Voices of Clarksdale, MS

7:35 p.m. to 8:05 p.m.

Charles Wilson Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Linsey Alexander Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Hughes Singers of Helena, AR

8:15 p.m. to 8:35 p.m.

Headliner: Charlie Musselwhite

8:30 until

Headliner: John Mayall

8:30 until

Headliner: Sonny Landreth with special guest Roy Rogers

8:30 until

Spiritual Keyes

8:45 p.m. to 9:15 p.m.

Lumpkin Singers

9:25 p.m. to 10:10 p.m.

Friday, October 7th

D.R. Diamond & Birthright Blues Project

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Delta Blues Museum Band

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Carson Diersing Band

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Dallas Alice

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Blind Mississippi Morris

12:00 pm. to 12:55 p.m.

Henry “Gip” Gibson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Mississippi Bigfoot

12:00 p.m. to 12:50 p.m.

Peterson Brothers

12:00 p.m. to 12:55 p.m.

Richard “Rip Lee” Pryor

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Sean “Bad” Apple

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Stephen “The Bluesman” Duncan

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Guitar Mac MacKnally

1:00 p.m. to 1:40 p.m.

Mark “Muleman” Massey

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Robert Kimbrough, Sr. Blues Commission

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Katy Guillen & the Girls

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Mike Wheeler

1:10 p.m. to 2:10 p.m.

Sterling Billingsley

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Brotha Ric Patton

2:00 p.m. to 2:40 p.m.

Robert Finley

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Robert Lee “Lil Poochie” Watson & Hezekiah Early

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Willie Cobbs

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Neal

2:30 p.m. to 3:40 p.m.

Heavy Suga & The SweeTones

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Kenny Smith with Bob Margolin & Bob Stroger

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Ben Wiley Payton

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

C.W. Gatlin Band

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sam Frazier, Jr. & Albert White

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Vasti Jackson

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Bill “Howlin’ Madd” Perry

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Cash McCall Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Kenny “Beedy Eyes” Smith Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Kevin Naquin

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Mike Zito

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Phillip Stackhouse Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Reba Russell

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Front Porch Youth Jam

5:00 p.m. to 6:00 p.m.

Kenny Brown Band

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Mac Arnold & Plate Full O’ Blues

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Wampus Cats

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Chris K

5:15 p.m. to 5:45 p.m.

Andy T. & Nick Nixon

5:30 p.m. to 6:35 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Johnny Sansone

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Phillips County Quartet

5:55 p.m. to 6:15 p.m.

Beverly “Guitar” Watkins

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Lonnie Shields Band

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Anointed Men of Standard

6:25 p.m. to 6:55 p.m.

Toronzo Cannon

6:55 p.m. to 8:10 p.m.

Eric Gales

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

Rebirth Brass Band

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

The Dixie Wonders

7:05 p.m. to 7:25 p.m.

Angelic Voices of Clarksdale, MS

7:35 p.m. to 8:05 p.m.

Charles Wilson Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Linsey Alexander Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Hughes Singers of Helena, AR

8:15 p.m. to 8:35 p.m.

Headliner: Charlie Musselwhite

8:30 until

Headliner: John Mayall

8:30 until

Headliner: Sonny Landreth with special guest Roy Rogers

8:30 until

Spiritual Keyes

8:45 p.m. to 9:15 p.m.

Lumpkin Singers

9:25 p.m. to 10:10 p.m.

Saturday, October 8th

D.R. Diamond & Birthright Blues Project

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Delta Blues Museum Band

9:00 a.m. to 9:45 a.m.

Carson Diersing Band

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Marcus “Mookie” Cartwright

10:00 a.m. to 10:45 a.m.

Dallas Alice

11:00 a.m. to 11:45 a.m.

Blind Mississippi Morris

12:00 pm. to 12:55 p.m.

Henry “Gip” Gibson

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Mississippi Bigfoot

12:00 p.m. to 12:50 p.m.

Peterson Brothers

12:00 p.m. to 12:55 p.m.

Richard “Rip Lee” Pryor

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Sean “Bad” Apple

12:00 p.m. to 12:45 p.m.

Stephen “The Bluesman” Duncan

12:00 p.m. to 12:40 p.m.

Guitar Mac MacKnally

1:00 p.m. to 1:40 p.m.

Mark “Muleman” Massey

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Robert Kimbrough, Sr. Blues Commission

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Spoonfed Blues featuring Mississippi Spoonman

1:00 p.m. to 1:45 p.m.

Katy Guillen & the Girls

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Mike Wheeler

1:10 p.m. to 2:10 p.m.

Sterling Billingsley

1:10 p.m. to 2:15 p.m.

Brotha Ric Patton

2:00 p.m. to 2:40 p.m.

Robert Finley

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Robert Lee “Lil Poochie” Watson & Hezekiah Early

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Willie Cobbs

2:00 p.m. to 2:45 p.m.

Kenny Neal

2:30 p.m. to 3:40 p.m.

Heavy Suga & The SweeTones

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Kenny Smith with Bob Margolin & Bob Stroger

2:35 p.m. to 3:40 p.m.

Ben Wiley Payton

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

C.W. Gatlin Band

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Sam Frazier, Jr. & Albert White

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Vasti Jackson

3:00 p.m. to 3:45 p.m.

Bill “Howlin’ Madd” Perry

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Cash McCall Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Kenny “Beedy Eyes” Smith Band

4:00 p.m. to 4:45 p.m.

Kevin Naquin

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Mike Zito

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Phillip Stackhouse Band

4:00 p.m. to 4:50 p.m.

Reba Russell

4:00 p.m. to 5:10 p.m.

Front Porch Youth Jam

5:00 p.m. to 6:00 p.m.

Kenny Brown Band

5:00 p.m. to 5:45 p.m.

Mac Arnold & Plate Full O’ Blues

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Wampus Cats

5:10 p.m. to 6:00 p.m.

Chris K

5:15 p.m. to 5:45 p.m.

Andy T. & Nick Nixon

5:30 p.m. to 6:35 p.m.

Anson Funderburgh & The Rockets

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Johnny Sansone

5:30 p.m. to 6:40 p.m.

Phillips County Quartet

5:55 p.m. to 6:15 p.m.

Beverly “Guitar” Watkins

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Lonnie Shields Band

6:20 p.m. to 7:30 p.m.

Anointed Men of Standard

6:25 p.m. to 6:55 p.m.

Toronzo Cannon

6:55 p.m. to 8:10 p.m.

Eric Gales

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

Rebirth Brass Band

7:00 p.m. to 8:10 p.m.

The Dixie Wonders

7:05 p.m. to 7:25 p.m.

Angelic Voices of Clarksdale, MS

7:35 p.m. to 8:05 p.m.

Charles Wilson Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Linsey Alexander Band

7:50 p.m. to 9:00 p.m.

Hughes Singers of Helena, AR

8:15 p.m. to 8:35 p.m.

Headliner: Charlie Musselwhite

8:30 until

Headliner: John Mayall

8:30 until

Headliner: Sonny Landreth with special guest Roy Rogers

8:30 until

Spiritual Keyes

8:45 p.m. to 9:15 p.m.

Lumpkin Singers

9:25 p.m. to 10:10 p.m.